Sot ne Plazhin e Velipojes 3 persona rrezikuan te mbyten. Fatmiresisht kane qene pushuesit qe i kane ardhur ne ndihme personave te rrezikuar.Kulla ja ku eshte, po per cfare hyn ne pune ajo !? Subjektet ne vend qe te ndertojne kulla duhet te punesojne Vrojtues Plazhi . Per fat te keq edhe kontrollet qe u behen […]

Nese ne vendin tone dita dites po shtohet siguria ne stacionet e plazhit, pa dyshim qe plazhi i Spillese eshte nje prej zonave turistike me te sigurta Shqiptare! Keta djem dje u pajisen me çertifikatat dhe kartat e merituara duke u bere zyrtarisht pjese e familjes tone te madhe e cila rritet çdo dite. Edhe […]

Enea Sila i cili mbrëmjen e kaluar u certifikua si vrojtues plazhesh, në ditën e parë të punës në Spille është kthyer në hero. 25- vjeçarja nga Elbasani, Irena Shehi kishte hipur në një varkë pedalon me shokët. Ajo nuk dinte not dhe aksidentalisht ra në det në një thellësi të konsiderueshme.  Vrojtuesi i plazhit […]

“Sapo shpetova 1 jete”, ishte mesazhi emocionues i cili na erdhi ne oret e pasdites, ne grupin e whatsappit te Vrojtueseve te Vlores. Vrojtuesi i Plazhit, Ervin Merdanaj i cili punon ne plazhin “Universo” ne Zvernec te Vlores, sapo kishte shpetuar djalin ne foto. E pashe me dylbi nga kulla e vrojtimit qe po bente levizje […]

Klevisi, 25 vjeç, i lindur dhe rritur në Lezhë, vendosi që në vitin 2014 të largohej nga Shqipëria dhe të emigronte në Gjermani. Në moshën 20 vjeçare, u vendos në Wismar, për një jetë më të mirë dhe mundësi më të mira jetese, ku punoi punë të ndryshme si kopshtar apo përgjegjës për mirëmbajtjen e […]

Kur nje person peson vdekje klinike, kemi vetem 4 minuta kohe per ta nxjerre nga uji dhe per te dhene ndihmen e pare mjekesore. Per kete arsye, Vrojtuesi i Plazhit eshte nje domosdoshmeri per te garantuar jeten ne plazh. Ai qendron gjithnje vigjilent dhe i avancuar ne raport me vijen e pare te brezit te […]

Klaudio Bregu, Vrojtues Plazhi ne plazhin e Velipojes ka shpetuar para pak minutash nje pushuese 40 vjecare nga Gjakova, e cila ka humbur ndjenjat ne det. Klaudio ka arritur ta nxjerre nga uji dhe ta transportoje ne breg, ku i ka dhene ndihmen e pare mjekesore, rianimim kardiopulmonar derisa pushuesja ka rifituar vetedijen. Fatmiresisht, tashme […]

Sot Vrojtuesi i Plazhit, Red Mazreku eshte “Heroi i Dites”  Redi ka qene vigjilent dhe i ka ardhur menjehere ne ndihme nje vogelushi, teksa gjendej ne rrezik per jeten ne pishine. Djali i vogel eshte fundosur 2 here ne pamundesi per te notuar. Vrojtuesi i Plazhit eshte nje domosdoshmeri ne det dhe ne pishine. Pa nje Vrojtues Plazhi, […]

Ekipi i Lezhës po stervitet çdo dite . 30 çuna dhe goca po përgatiten  nga “Qendra e Formimit Profesional për VROJTUES PLAZHI – Lezhë”. Me mbështetjen e Fondacionit Gjerman GIZ Albania 🇦🇱🤝🇩🇪, ky sezon turistik do të jetë më i sigurtë me prezencën e tyre ne plazhin e Shëngjinit. Prefekti i Qarkut LezhëBashkia Lezhë Agjencia Kombëtare e Turizmit International Life Saving Federation […]

Infarkti, ataku në zemër, arresti kardiak, iktus… Shpesh këto terma përdoren për të indikuar një problem shëndetsor pak a shumë të njëjtë. Keni pyetur ndonjëhere veten se cili është në të vërtetë ndryshimi mes tyre? Të diturit e kësaj përgjigjeje nënkupton edhe njohjen e simptomave me të cilat, këto situate shëndetësore manifestohen dhe kështu është e […]